Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na złe konto

Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na nieprawidłowe konto

Prasóweczki

Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na nieprawidłowe konto – Wkrótce dostaną w mieszkanie zmienione przepisy ustawy o pomocach finansowych, które umożliwią odzyskać pieniądze przelane omyłkowo na niewłaściwe konto. Rzecznik Finansowy radzi kiedy to sprawić.
Nowelizację ustawy o pomocach finansowych prezydent podpisał 27 kwietnia. Nowe regulacje zaczną funkcjonować w porządku 3 miesięcy po publikacji ustawy w Serwisie Ustaw.

Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na nieprawidłowe konto

 

– Z efektów do nas wpływających wynikało, że omyłkowy przelew na niewłaściwe konto, był źródłem poważnych problemów. W ekstremalnych przypadkach klienci tracili w ten rób pieniądze, bowiem nie było procesu zmuszającego klienta do zwrotu środków. Dzięki tej kolei w grupie przypadków dostaniemy je chociażby w ciągu paru dni – mówi Aleksandra Wiktorow, Rzecznik Finansowy.

3 DNI NA POINFORMOWANIE BANKU
W realizacji pomyłka we określeniu numeru konta może przydarzyć się każdemu. Do Rzecznika skarżyły się osoby, które wpisały cały numer konta innego użytkownikowi (o co szczególnie łatwo przy masowych przelewach realizowanych przez przedsiębiorców), pomyliły się przy wpisywaniu numeru konta czy nawet wykonały przelew na konto podane np. w produktach informacyjnych. Do ostatniej chwile, nie było słonecznej i ciągłej procedury odzyskiwania takich sposobów. Dodatkowo tajemnica bankowa nie pozwalała ujawniać danych klienta, co uniemożliwiało złożenie pozwu w sądzie.

Po zmianach klient, który zorientuje się, że omyłkowo wykonał przelew na krótkie konto będzie podawał swój bank lub WZROST o tym fakcie. Ten będzie brał 3 dni na poinformowanie odbiorcy o błędzie i konwencjach braku zwrotu sposobów w porządku 30 dni.

– Zwrot sposobów będzie kształtowany na określony rachunek techniczny, co zapewnia pełną anonimowość odbiorcy omyłkowego przelewu. Po otrzymaniu środków, dostawca w porządku 1 dnia codziennego będzie kierował je na konto klienta. Jeśli w zgodę zaangażowanych było dwóch dostawców termin wydłuży się do paru dni roboczych – wyjaśnia Bartosz Wyżykowski, radca prawny w biurze Rzecznika Finansowego.

Jeśli odbiorca omyłkowego przelewu nie zwróci pieniędzy dobrowolnie w porządku 30 dni, bank lub KROK będzie przymuszony do dania płatnikowi danych kliencie.

– Da to korzystne dochodzenie prawa na możliwości sądowej. Podstawę prawną być będą przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu. Sąd oceni zaś, czy roszczenie płatnika jest pomocne – mówi Bartosz Wyżykowski.

W realizacji znaczy to, że klient omyłkowego przelewu, jaki nie zwróci omyłkowo otrzymanych kwot będzie przymuszony do ostatniego wyrokiem sądu i poniesie dodatkowo wydatki połączone z procesem.

Impulsem do zrealizowania proponowanych zmian stanowiły tematy proponowane przez mężczyzn do Rzecznika Finansowego. Zostały one przez Rzecznika zasygnalizowane w ramach akcji Zespołu Analiz Systemowych. Zespół został zlecony przez Szefa Kancelarii Prezydenta RP w obiektu formułowania propozycji zmian obowiązujących regulacji prawnych w oparciu o sprawy obywateli, które stanowiły materiałem rozpoznania przez Biuro Interwencyjnej Poradzie Prawnej Kancelarii Prezydenta RP lub zachęconych do wymiany w ramach Zespołu: Rzecznika Finansowego, Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Cywilnych oraz Rzecznika Praw Pacjenta.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments