Piękne miejsce na mapie Polski - województwo świętokrzyskie

Piękne mieszkanie na karcie Polski – województwo świętokrzyskie

Poradnik Prasóweczki Prasówki Warto przeczytać

Województwo świętokrzyskie słynie z wielu zabawy i ciekawostek historycznych. To pole, jakie nie jest oczywiście modne jak własne w Polsce, tylko pamięta moc do zaoferowania. Teren, na jakim nie spotkamy jeszcze dużej ilości turystów pozostaje wciąż nieodkryty.

Perły historii – Kielce, Sandomierz i Opatów.

Odwiedzając województwo świętokrzyskie, nie możemy pominąć stolicy. Kielce to miejscowość o dużej historii, w jakim nakładały się losy Polaków i Żydów. Prawa miejskie otrzymały w 1364 roku, i przez wieki były własność biskupów krakowskich. Niewątpliwie warto odwiedzić Rynek, istniejący od połowy XII wieku. W 1800 roku całkowicie spłonął, a nowe budynki zostały wystawione w XIX i XX wieku. Na spacer należy wybrać się na ważny deptak, jakim stanowi droga Sienkiewicza.

To pole historycznych zabytków, gdzie zabudowa secesyjna porusza się z nowoczesną. Nad miastem góruje Pałac Biskupów Krakowskich znaleziony na Wzgórzu Katedralnym, dawna rezydencja duchownych, wpisana do rejestru zabytków. Budowla jest tak zachowanym barokowym domem w Polsce pierwszej części XVII wieku. Położony nieopodal Czerwony Szlak turystyczny zaprowadzi nas do najlepszych mieszkań tego cudownego miasta. Jedną z popularniejszych atrakcji województwa świętokrzyskiego jest oczywiście Sandomierz. Zwany ze powodu na nasze położenie „Małym Rzymem”, umieszczony jest na siedmiu wzgórzach Wyżyny Sandomierskiej. Mieści się tutaj aż 120 zabytków, oraz do najważniejszych należą: Ratusz, Rynek, Brama Opatowska, Synagoga, czy Katedra.

Warto też zobaczyć piękne kamienice, które powstały już w XV wieku i poleca je bogactwo architektonicznych detali. Opatów to duże miejsce, pełne budowli z okresów romańskich. Koniecznie należy sprawdzić Rynek z Ratuszem, czy Bramę Warszawską. To absolutna brama miejska, która zatrzymała się do własnych klimatów. By zobaczyć miasto z kolejnej strony o zwiedzić podziemia, więc tak zwaną Podziemną Trasę Turystyczną. Szlak ma 400 metrów długości i kieruje przez 40 piwnic, a najniżej położony punkt kryje się 14 metrów pod ziemią.

Magia podań i legend – Góry Świętokrzyskie

Miłośnicy życia z naturą także się nie zawiodą. Góry Świętokrzyskie są najstarsze w Polsce, najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n. p. m. ). Wspinaczka nie będzie skomplikowana, gdyż góry są stosunkowo niewielkie, a szlaki nie chodzą do wymagających. Najpiękniejsze obszary przyrodnicze wydobywają się pod opieką Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który powstał w 1950 roku.

W jaskini „Raj” i Lipniku odkryto najstarsze ślady bytowania mężczyzny w obecnym kraju, datowane na stan paleolitu. Góry Świętokrzyskie to też miejsce, któremu uroku dodają liczne historie i dodania ludowe, popularne są te o sabatach czarownic. Łysa Góra, drugi pod względem wysokości szczyt (595 m. n. p. m.) to pole obrzędów dawnych Słowian, oddawano tu cześć pogańskim bóstwom.

Szlakiem budynków i domów – Kurozwęki, Krzyżotopór, Oblęgork

Kurozwęki to pole, jakie nas zaskoczy. Możemy tu podziwiać nie tylko pałac z lochami i labiryntami, lecz jeszcze największą hodowlę bizonów amerykańskich. Zaistniał w XIV wieku jako obiekt o charakterze obronnym. Stanowi zatem sam z najstarszych, murowanych zamków w Polsce. Dom jest jednoznaczny dla turystów a bogata go oglądać z przewodnikiem. W Oblęgorku kryje się rezydencja, w której żył Henryk Sienkiewicz.

Obecnie została przemieniona w muzeum poświęcone polskiemu Nobliście. Pierwsze wiadomości o tym miejscu pojawiły się już w XVI wieku. Budowa domu Krzyżotopór w Ujeździe podjęła się w 1620 roku, a skończyła w 1644, stanowiła owo piękna warownia otoczona bastionami, największa w Europie do momentu powstania Wersalu. Do dziś zachowały się mury oraz niektóre sklepienia, a obiekt wciąż zachwyca swoim rozmachem.

Województwo świętokrzyskie wyróżnia cały wachlarz atrakcji turystycznych. Zachwyca nie tylko historycznym bogactwem, lecz i pięknem przyrody.

Piękne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments